A Térség

Borszék a Görgényi-, Beszterce- és Kelemen-havasok erdős hegyeivel övezett széles völgyben fekszik, 850-930 m tengerszint feletti magasságban. A mikroklíma, az ózonnal dús friss levegő, valamint a csodálatos növény- és állatvilágának köszönhetően Románia egyik legkeresettebb turistacélpontja.

A legtöbb turistát az ásványvizek vonzzák e vidékre, a gyógyfürdő, az ivókúra és a környék lenyűgöző szépsége.

A Gyergyói-medence egyik legnagyobb és legrégibb települése, Gyergyószentmiklóstól 7 km-re nyugatra fekszik, Borzont és Bucsin része. Első írásos említése viszonylag későn, az 1567. évi 25 dénáros dézsmajegyzékben fordul elő. Ebben Alfalu 44 portával szerepel. A falu 1675 és 1678 között püspöki székhely volt, ennek emlékét a templom falában elhelyezett tábla hirdeti. Ugyancsak a templom falában látható István pap emléktáblája, aki 1567-ben János Zsigmond serege ellen mozgósította Csík és Gyergyó népét.

Gyergyócsomafalva, a Gyergyói-medence dél-nyugati részén található festői település, gazdag történelemmel és kulturális örökséggel büszkélkedhet. Az alábbiakban bemutatjuk a falu legfontosabb nevezetességeit és azok történelmét, amelyeket érdemes felfedezni a látogatóknak.

Gyergyócsomafalva nevezetességei és látnivalói:

  1. Szent Péter és Pál római katolikus templom
    A település temploma 1878-ban, neogótikus stílusban épült, és Szent Péter és Pál tiszteletére szentelték fel.

A Keleti-Kárpátokban, a Gyergyói és Görgényi-havasok által körülvett fennsík északnyugati részén fekszik Ditró, más néven Gyergyóditró nagyközség. A település a tőle délre található Szárhegyből vált ki a XV. század végén, és neve először 1567-ben szerepelt egy adóösszeírásban 26 háztartással és körülbelül 500 lakossal. Ditró egyik legkiemelkedőbb látnivalója a hatalmas kéttornyú Jézus Szent Szíve Templom, amely a környék legnagyobb ilyen típusú temploma.

Gyergyóremete a Gyergyói-medence északnyugati részén, a Görgény-hegység vulkáni vonulatának lábánál fekszik, 750 m tengerszint feletti magasságban. A községhez tartozik Kicsibükk, Martonka és Eszenyő. A településen több falurész található: Alszeg, Tulamaros, Központ, Bakó és Csutakfalva. Területe 10.771 ha, lakossága meghaladja a 6000 főt. A községet átszeli a Maros és további négy patak.

Turisztikai információk

A látogatók a központi parkolóból a Turisztikai Információs Irodában vagy a Községházán tájékozódhatnak a helyi látnivalókról és programokról.

Történelmi és kulturális szempontból a Gyergyói-medence egyik kiemelkedő települése, amely arról is híres, hogy Bethlen Gábor, Erdély fejedelme, gyermekéveit az itteni reneszánsz várkastélyban töltötte, és később is többször ellátogatott ide. Gyergyószentmiklóstól 6 km-re északnyugatra, a Szármány-hegy déli oldalán fekszik, 770 méter tengerszint feletti magasságban.

Gyergyóújfalu, Hargita megyei nagyközség, Erdély keleti részén található, a Hargitai és Görgényi havasok találkozásánál, 759 m tengerszint feletti magasságban.

Az első írásos említés 1567-ből származik. 1581 májusában a falu lakói írásba foglalták régi szokásjogokat, ezzel megalkotva az első székely falutörvényt. Itt található Románia legnagyobb kőbányája, ahol andezitet bányásznak.

Látnivalók:

A Gyergyói-medence déli részén, Gyergyószentmiklóstól 13 km-re délre, a festői Kakas-hegy lábánál található Vasláb. A falut a Lázár grófok alapították Tekerőpatak határrészéből, amikor mintegy 20 moldvai görögkatolikus családot telepítettek ide. Ezek a családok a Lázár család úrbéresei voltak, és a 17. századra már egy virágzó közösséget hoztak létre.